Hírek

Új utak az építészetben

2014 október 10. (péntek) 10:20

A célunk az volt a Gerecse kapuja projekt létrehozásával, hogy a Turul-emlékmű közelében lévő épület igazi kapu legyen az arra látogatók számára, amin keresztül megismerhetik városunk értékeit, hagyományait, egyfajta iránymutatás legyen a szemnek, léleknek egyaránt. A Megyeháza-tér projekttel pedig szeretnénk valódi térré alakítani a városnak azt a központi részét, amely jelenlegi állapotában nem felel meg ezeknek az elvárásoknak, és ehhez természetesen a lakosság véleményét is kikérjük majd - hangsúlyozta Schmidt Csaba polgármester az Építészet Napja- Új utak Tatabánya építészetében címmel megrendezett kiállításon és szakmai napon a Vértes Agorájában.

Az Építészet Hónapja alkalmából rendezték meg városunkban az Építészet Napja - Új utak Tatabánya Építészetében” – Az Év Háza Komárom-Esztergom megyében” című kiállítást és szakmai napot, ahol bemutatták a „Gerecse kapuja és a „Megyeháza-tér” projektek terveit és eredményt is hirdetett a szakma zsűri, valamint az Év Háza díjazottjait is kiválasztották. A közgyűlés még áprilisban döntött úgy, hogy Gerecse kapuja néven tervjavaslatokat kér az építész szakma képviselőitől egy látogatóközpont létrehozására a Turul-emlékmű közelében. A program a Turul parkerdő és a madárszobor környezetének fejlesztését célozza meg. Az épületben régészeti, turisztikai és történelmi bemutatóhelyet rendeznek be, de egy vendéglátóhely is szerepel az elképzelésekben. A város neves személyiségeket kért fel a tervezésre, mint Skardelli György Ybl- és Príma Primissima-díjas építész, Balázs Mihály, Kossuth-, Ybl- és Príma Primissima-díjas építész, valamint Dévényi Sándor Kossuth-, Ybl- és Príma Primissima-díjas építészt. A látogatóközpont tervei közül a városban élők is kiválaszthatták a számukra leginkább tetszőt és szavazhattak is a pályamunkákra. A szakértő testület a Gerecse kapuja projekt tervezőjének első helyen a XXI. századi, karakteres építészeti elemek alkalmazása-, a Látogató-központot turista útvonalak kiindulási centrumaként megfogalmazó, magas színvonalú építészeti megoldásai miatt Skardelli György Turul fészek, második helyen a Látogató-központot, mint a természetvédelmi területen működő, organikus létesítményt bemutató elképzelésért Dévényi Sándor Turul terv című tervpályázatát ajánlotta megvalósításra és bocsátotta szakmai vitára. Szintén áprilisban döntött a közgyűlés a Megyeháza-tér tervjavaslatinak megvalósítására is. Az elképzelések szerint a Megyeházával szemben lévő, most parkolóként funkcionáló terület új városi tér közösségi, kulturális és szórakozó központként működhetne, kávézókkal, éttermekkel, amelyet a bor és pálinka kultúrát bemutató kóstolók, kézműves - és design vásárok, könyv-és divatbemutatók, szabadtéri koncertek, utcabálok, kiállítások és egyéb kreatív rendezvények megrendezésével lehetne „élővé” tenni. A többfunkciós városi tér alsó szintjén parkolóházat alakítanának ki. A kiírók még egy kereskedelmi és szolgáltató épület tervének elkészítését is célul tűzték ki, amely szervesen kapcsolódik a Fő tér épületeinek jellegéhez; a pályázat kiírásánál fontos szempont volt a helyi tervezők szerepeltetése is. A szakértői testület végül 500.000-500. 000 forintos díjazásban részesítette a 1. és 3. számú vázlattervek alkotóit a M-Teampannon Kft-t ( tervező: Golda János építész) és a Czita Építész Iroda Kft -t (tervező: Czigány Tamás DLA építész) 250.000-250.000 forintos díjazásban pedig 2. és 4. számú vázlattervek megálmodóit a 4B Design Kft-t ( tervező: Balogh Balázs DLA építész) és Planbau Mérnöki Iroda Kft-t ( tervezők: Páll Ákos és Páll János építészek) ezen felül dicséretben részesült az 5. vázlatterv a Tóbiás Építész Iroda Kft. ( tervezők: Csőre Imre és Tóbiás Tamás építészek) munkája. A hagyományoknak megfelelően idén is kiválasztották az Év Házait is. Az Év Háza Komárom Esztergom-megyében pályázat 2014. díjazottjai: Az Év Háza Komárom-Esztergom Megyében Díj- Középület kategória: PLANBAU Kft. Páll Ákos, Sárfy Tibor- Vackor Óvoda és Bölcsőde, Környe. Az Év Háza Komárom-Esztergom Megyében Dicséret- Középület kategória: Hartmann Tihamér- Ökoturisztikai Központ, Tata; Év Háza Komárom-Esztergom Megyében Díj- Műemlék, helyi védelem alatt álló épület kategória: Tomicskó Gábor- Szent Mihály Plébánia, Nyergesújfalu; Év Háza Komárom-Esztergom Megyében Díj – Családi Ház kategória: Somody Zsolt - Családi ház, Bajót-Péliföldszentkereszt és Markos Anikó - Családi ház, Tata; Év Háza Komárom-Esztergom Megyében Díj - Ipari épület kategória: PLANBAU Kft. Páll Ákos, Sárfy Tibor – Összeszerelő üzem, Tata Ipari Park; Év Háza Komárom-Esztergom Megyében Díj- Egyéb kategória: Borosházi Tamás- Pilismarót, Hunyadi János utca Termelői Piac.

 
Oszd meg ezt az írást: Facebook Google Bookmarks Iwiwes megosztásEszközök: PDFNyomtatEmail