Hírek

Közgyűlési napló

2014 június 27. (péntek) 18:13

A júniusi közgyűlésen a testület megtárgyalta többek között az Oroszlány-Tatabánya útvonalon épülő kerékpárút tervezéséről szóló megállapodást, az újvárosi piac fejlesztéséhez szükséges módosításokat, és az Edutus Főiskolán egyéves kísérleti jelleggel szeptembertől indítandó ösztöndíjprogramot is.

Schmidt Csaba polgármester elmondta: az elmúlt évtizedben városunk szövetséget kötött Vértesszőlőssel és Tatával annak érdekében, hogy egy kerékpárutat tudjunk építeni a települések között. Ez hosszú küzdelmes munka volt, melynek eredményeképpen a tavalyi év végén át tudtuk adni a két várost összekötő kerékpárutat, természetesen vértesszőlősi bekötéssel. Ez az út és a városban elkészült kerékpárút-hálózat gerince nagyban hozzájárult, hogy ma biztonságosabban lehet kerékpározni a városban, ráadásul egyre népszerűbb ez a közlekedési forma mind a szabadidőben, mind a munkába járás alkalmával. Bátran mondhatjuk, hogy városunkban divat lett biciklizni, és bízom benne, hogy ehhez a „divathoz” hozzá tudunk járulni további biztonságos kerékpárutak kialakításával. Az Oroszlány és Tatabánya közötti kerékpárút előnye, hogy a tervezők a tatabányai szakaszon az Által-ér völgyi kerékpárút folytatásában gondolkodnak, amely alkalmas lehet arra, hogy Dózsakertet és a város egyéb részeit is összekösse a Dankó Pista úti kerékpárúttal, és így bekössük az Ipari Park hálózatába. A munkába járáson túl turisztikai előnnyel is jár ez a beruházás, hiszen a tervek alapján bekötésre kerül a majki remeteség, ezáltal megnyílik az út a Vértes természeti értékei felé is – hangsúlyozta Schmidt Csaba. Az újvárosi piac fejlesztéséhez szükséges módosításokat is elfogadta a képviselőtestület, ugyanúgy, mint a Delphi telephelybővítésének lehetőségéről szóló előterjesztést.  A polgármester emlékeztetett, hogy több új cég is szeretné megvetni lábát az Ipari Parkban, a régebben betelepülő cégek pedig fejlesztetésekben gondolkodnak, fejlesztéseket valósítanak meg kormányzati támogatással. A Delphi, mint autóipari vállalat a kormány stratégiai partnere is egyben, ráadásul a Széchenyi-terv keretében egymilliárd forintos támogatást kapott, és ezzel megduplázta a gyártási alapterületét. Ennek köszönhetően ötven százalékkal megnövelte a foglalkoztatott munkaerő számát is, mostani létszámuk nagyjából 1500 főre tehető. Mára már ennek a gyártócsarnoknak is közel százszázalékos a kihasználtsága, ezért a cég vezetői azon gondolkodnak, hogy megteremtsék annak a lehetőségét, hogy további bővítést tudjanak megvalósítani a telephely közvetlen szomszédságában, és ehhez kérték a város segítségét. Ezeken túl folynak azok az előkészítési munkák, amelyek segítségével az Ipari Park megnövekedett létszámához az infrastruktúrát is hozzá lehet majd igazítani. A közgyűlés döntött egy kísérleti jelleggel egyéves időtartamra szóló ösztöndíjprogramról, amely az Edutus főiskolára jelentkező tanulóknak nyújtana támogatást. Az ösztöndíj tíz főnek 75 százalékban térítené meg tanulmányait, melyre 2, 7 millió forintot különít el a város. A főiskolával évek óta folyamatos az együttműködés: nem is olyan régen lézerlaborokat alakítottak ki a szakképzés elősegítése céljából, és elindult a folyamatmérnök képzés is. Fontos, hogy az Ipari Parkban működő cégek számára minél több helyi szakembert: mérnököt, vezetőt tudjanak képezni, így biztosítva a műszaki értelmiségi munka fejlődését a térségben. Ezt a célt szolgálja az ösztöndíj elindítása is. Ehhez a témához közvetve kapcsolódó sürgősségi indítvány volt a Észak-Dunántúli Nemzetközi Bányászati Klaszterhez való csatlakozás, amelyet szintén megszavaztak a képviselők. A jelenlévők egyetértettek abban, hogy a térségben hatalmas bányászati tudás gyűlt össze, nem is beszélve a rengeteg beadott és megvalósult szabadalomról, amivel a tatabányai és környékbeli szakemberek büszkélkedhetnek. Ezt a szellemi kincset hasznosítani lehet és kell, például új technikák fejlesztésénél, de akár a bányagépgyártás területén is.

 
Oszd meg ezt az írást: Facebook Google Bookmarks Iwiwes megosztásEszközök: PDFNyomtatEmail